Gino Sarfatti blev født i Venedig i 1912 og studerede til luftfartsingeniør, indtil familieforhold tvang ham til at flytte til Milano, hvor han havde sit første møde med belysning, et ingeniørprojekt, der gik ud på at omdanne en glasvase til en lampe. Dette møde med lysdesign og ingeniørarbejde kom til at præge hans livsbane. I 1939 grundlagde Gino Sarfatti sit firma Arteluce, som bragte belysning ind i det 20. århundrede ved at kombinere innovative idéer med banebrydende design.
Arteluce vandt adskillige priser og udmærkelser, herunder Compasso d’Oro i 1954 og 1955 og æresdiplom fra Triennalen i Milano, og blev et vigtigt mødested for mange førende italienske arkitekter i løbet af 50’erne og 60’erne. Det første Milano Arteluce butikslokale blev designet sammen med Marco Zanuso i 1951. Ti år senere tegnede Gino Sarfatti og hans livslange ven Vittoriano Viganò deres flagskibslokale på Via della Spiga.
Igennem hele sin karriere udforskede og blev Gino Sarfatti inspireret af nye produkttypologier, innovative materialer, belysningsteknologier og produktionsteknikker. Hans hybride talent som designer og ingeniør gjorde det muligt for ham at skabe raffinerede produkter med hensyn til både æstetik og funktion.
Gino Sarfatti var en vigtig figur i det italienske industrielle designs historie og udviklede mere end 700 armaturer. I 1973 trak han sig tilbage ved Comosøen, og Flos overtog Arteluce og deres omfattende katalog.
Gino Sarfatti døde i Gravedona i 1985.