Gino Sarfatti föddes i Venedig 1912 och studerade för att bli flygingenjör tills familjeförhållanden tvingade honom att flytta till Milano, där han fick sitt första möte med belysning, ett ingenjörsprojekt för att omvandla en glasvas till en lampa. Detta möte med ljusdesign och ingenjörskonst formade hans liv. 1939 grundade Gino Sarfatti sitt företag Arteluce, som förde in belysningen i 1900-talet genom att kombinera innovativa idéer med banbrytande design.
Arteluce vann många priser och utmärkelser, bland annat Compasso d’Oro 1954 och 1955 och hedersdiplom från Triennalen i Milano, och blev en viktig mötesplats för många ledande italienska arkitekter under 50- och 60-talen. Det första Milano Arteluce butikslokalen ritades tillsammans med Marco Zanuso 1951. Tio år senare utformade Gino Sarfatti och hans livslånga vän Vittoriano Viganò deras flaggskeppslokal på Via della Spiga.
Under hela sin karriär utforskade och inspirerades Gino Sarfatti av nya produkttypologier, innovativa material, belysningstekniker och produktionstekniker. Hans hybrida talang som designer och ingenjör gjorde det möjligt för honom att skapa raffinerade produkter både när det gäller estetik och funktion.
Gino Sarfatti var en viktig person i den italienska industridesignens historia och utvecklade mer än 700 armaturer. År 1973 drog han sig tillbaka vid Comosjön och Flos förvärvade Arteluce och deras omfattande katalog.
Gino Sarfatti avled i Gravedona 1985.